Jak (ne)zabít domácí čističku odpadních vod?

cistici-prostredky

Máte doma čističku odpadních vod? Dejte si pozor na některé čisticí prostředky. Mohlo by se stát, že si vyhubíte užitečné bakterie v čističce a čistička přestane biologicky čistit.


 

Domácí čistička odpadních vod je v podstatě živý organismus. Když žije, tak čistí.

Ale jak čističku “nezabít”, když máme na dosah “chemické zbraně nejtěžšího kalibru”?

 

Účinky “chlórových” přípravků na domácí čističku

Mnoho běžně dostupných desinfekčních přípravků obsahuje chlornan sodný, velice účinnou látku na likvidaci bakterií, virů a plísní.

“Zničí všechny bakterie”, “Odstraní 99% bakterií” hlásají reklamní slogany. Bohužel pro čističku, jsou tyto slogany pravdivé.

Jenomže v čističce bakterie potřebujeme. Potřebujeme miliardy užitečných bakterií, mikroorganismů, které se “živí” lidským organickým odpadem a rozkládají ho na neškodné látky. Souhrnně se tyto užitečné mikroorganismy nazývají aktivovaný kal.

Při bezhlavém používání desinfekčních přípravků se mohou dostat větší koncentraci až do čističky. A tam mohou způsobit hotovou paseku. Jde o to jaké přípravky a v jakém množství použijeme. Pojďme se na to podívat zblízka.

 

cistici-prostredky

Test desinfekčních přípravků přímo na bakteriích z čističky

Odborníci ze Slovenské technické univerzity v Bratislavě, Fakulty chemické a potravinářské technologie, Katedry environmentálního inženýrství, testovali vliv desinfekčních přípravků přímo na živých bakteriích z domácí čističky odpadních vod.

 

Trocha nut(d)né teorie

Biologické čištění je založeno na schopnosti mikroorganismů rozkládat (nejčastěji oxidovat) organické znečištění v odpadních vodách.

Jenže desinfekční přípravky mohou způsobovat inhibici, to znamená zpomalení, případně úplné zastavení, životních funkcí užitečných mikroorganismů. Což způsobí snížení účinnosti čištění nebo úplné zastavení čisticího procesu.

Desinfekční (antibakteriální) přípravky jsou anorganické nebo syntetické organické molekuly využívané na desinfekci nebo sterilizaci objektů a povrchů.

 

Testované přípravky a jejich chemické složení

 

Výrobek Chemické složení
Domestos <5% neiontových povrchově aktivních látek

<5% mýdlo

<1% NaOH, chlornan sodný

Bref duo active <5% aniontových povrchově aktivních látek

neiontové povrchově aktivní látky

bělidlo nebo chlorová báze (NaClO)

Fixinela <5% H3PO4

<5% aniontových tenzidů

Clorox <5% chlornan sodný

<1% NaOH, neobsahuje fosfáty

Dr.Devil <5% neiontových a aniontových povrchově aktivních látek

organické kyseliny, antibakteriální přísady

Savo <5% chlornan sodný
Cillit WC duo 3,75% H3PO4

<5% cetrimonium chlorid

 

Jak probíhalo testování?

Běžné, doporučené dávkování desinfekčních přípravků je 100-300 ml na jedno použití.

Domovní čističky odpadních vod pro 2-5 osob mívají užitný objem přibližně 1 m3 odpadních vod. To znamená, že při naředění doporučené dávky desinfekčního přípravku s odpadní vodou, je výsledná koncentrace přípravku v čističce cca 0,1 – 0,3 ml/l.

Do odměrných válců o objemu 500 ml, naplněných odpadními vodami, byly proto postupně přidávány desinfekční přípravky v množství 0,05-0,15 ml. To odpovídá výše uvedené koncentraci v čističce.

Po 24 hodinách byly vzorky podrobeny respirometrickému testu při kterém se sledoval pokles respirační aktivity kalu v porovnání s referenčním kalem.

 

Nejhorší vliv na čisticí proces

Nejhorší dopad na čisticí proces měly přípravky Domestos, SAVO a Asanox.

Už nejnižší použitá dávka těchto přípravků způsobila pokles rychlosti čištění o 30%. To ještě není tak zlé, protože jakmile škodlivý účinek desinfekčních prostředků přestane působit, aktivita užitečných mikroorganismů se obnoví.

Avšak při použití dávky 0,05 ml, což odpovídá 300 ml přípravku v reálném životě, došlo k úplné inhibici mikroorganismů. A nejen to. Pravděpodobně došlo i k destrukci (!) buněk aktivovaného kalu. To je hodně špatná zpráva, protože samovolný vznik nových mikroorganismů trvá 3-4 týdny.

To znamená, že jestli si nechcete “zabít” čističku, vyhněte se přípravkům Domestos, SAVO a Asanox.

Dopad použití desinfekčních přípravků na aktivovaný kal se odvíjí i od typu domovní čističky. Zejména pak na objemu primární usazovací části. Čím větší objem usazovací části, tím menší vliv desinfekčních přípravků na aktivovaný kal.

Například čistička AS-VARIOcomp 5K má zvětšený objem primární kalové části, a je tak odolnější vůči používání desinfekčních přípravků.

Graf vlivu Domestosu na čisticí proces

 

Vliv čisticích prostředků na ČOV

 

Jak oživit mrtvou čističku?

Když už se nám přeci jen “podaří” čističku vyhubit, není třeba zoufat. Dá se to napravit.

Přibližně po třech dnech od vyhubení čističky desinfekčními přípravky, se škodlivé látky z čističky odvětrají, případně odtečou.

Pak je ideální “nastartovat” biologický proces v čističce živým aktivovaným kalem. Například aktivovaným kalem z čističky od souseda. Určitě se rád podělí. A pokud nemáte souseda s čističkou, dá se aktivovaný kal pořídit i na městské/obecní čistírně odpadních vod.

Je potřeba alespoň 30-50 litrů aktivovaného kalu. Nabírá se z aktivační části čističky (tam kde se nachází jemnobublinné provzdušňování), ideálně kalovým čerpadlem.

Kal nalijeme do aktivační části naší čističky a budeme doufat, že se uchytí.

 

A co ostatní drogerie v domácnosti?

Ostatní běžná drogerie – prací prášky, přípravky do myčky, přípravky na mytí nádobí, tělová kosmetika, šampony na vlasy, a podobně, mají na čisticí proces jen minimální vliv.

 

Závěr a doporučení

Při používání desinfekčních přípravků, s obsahem chlornanu sodného, buďte velmi opatrní. Když už takové přípravky chcete, nebo musíte, používat, tak jen v malém množství, v malých koncentracích (max. 0,1 litru přípravku za den).

Vyhněte se takovému způsobu použití, při kterém se desinfekční přípravky spláchnou s odpadní vodou rovnou do čističky.

Pokud na štítku se složením čisticího přípravku uvidíte chlornan sodný, raději ho ani nekupujte. Bezpečnější jsou přípravky z řady ekologické drogerie, například ECOVER, FeelEco, a podobné.

 

S kterými desinfekčními přípravky máte dobré zkušenosti? Podělte se s námi v komentářích.

 

zdroj:

https://www.tzb-info.cz/2789-vplyv-vybranych-dezinfekcnych-prostriedkov-na-domovu-cistiaren-i

https://voda.tzb-info.cz/provoz-a-udrzba-voda-kanalizace/2803-vplyv-vybranych-dezinfekcnych-prostriedkov-na-domovu-cistiaren-ii

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

© 2009-2023 nech to plavat | ochrana osobních údajů | cookies

Vytvořil MD webdesign